• Szkolne Koło Wolontariatu

• Rok szkolny 2022/2023

•

W bieżącym roku szkolnym w działalność Koła zaangażowało się 29 uczniów z kl. VII, VIIIa, VIIIb i VIIIc.

W I półroczu zrealizowano następujące działania:

1. Przeprowadzono akcję: „Nakręć się na pomaganie” – polegającą za zbiórce plastikowych nakrętek na rzecz chorego dziecka z Rudy Śląskiej (akcja całoroczna).

1. W ramach przygotowań do Wszystkich Świętych, uczennice z kl. VIII wraz z opiekunem udały się na cmentarz parafialny w Mokrem. Odwiedziły i posprzątały groby nieznanych żołnierzy oraz powstańca śląskiego. Złożyły kwiaty i zapaliły znicze w wyrazie szacunku i pamięci o zmarłych.

3.Włączono się w zbiórkę charytatywną „Zbieramy miedziaki wspieramy dzieciaki”. Zebrane grosiki zostały przekazane na rzecz chorych dzieci z powiatu mikołowskiego.

4. Wolontariusze regularnie pomagali wychowawcom świetlicy podczas przerwy obiadowej. Pilnowali porządku w stołówce, dyscyplinowali młodszych kolegów. Ponadto angażowali się w dyżury na korytarzu i przy drzwiach wejściowych.

5. Szkolne Koło Wolontariatu wzięło udział w projekcie Fundacji na rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i TY” pod hasłem „Szkoło Pomóż i TY”. Polegał on na rozprowadzeniu wśród uczniów cegiełek - pomocy naukowych. Łączny dochód z ich sprzedaży wyniósł 255,00 zł i został przekazany na rzecz Fundacji.

6. Szkolne Koło Wolontariatu przyłączyło się do akcji proekologicznej kleju Amos – polegającej na zbieraniu pustych tubek po kleju, jednocześnie, kupując klej Amos wspiera się program dożywiania dzieci Pajacyk.

7. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza (5.12.2022r.) wolontariusze wykonali gazetkę nt. wolontariatu, propagując tym samym idee wolontariatu wśród społeczności szkolnej.

8. Szkolne Koło Wolontariatu wraz ze świetlicą szkolną i samorządem uczniowskim na początku grudnia zorganizowało kiermasz świąteczny na rzecz działalności świetlicy szkolnej i samorządu. Do wykonania ozdób świątecznych włączyli się także wychowawcy ze swoimi uczniami z poszczególnych klas.

9. Wolontariusze i wychowankowie świetlicy przygotowali kartki świąteczne dla seniorów z Mokrego oraz emerytowanych nauczycieli. Ponadto wykonali kartki dla uczniów przebywających w przyszpitalnej szkole w Katowicach w ramach akcji „Kartka dla ucznia”.

10. Przy współpracy z Samorządem Uczniowskim przeprowadzono akcję piernikową, która polegała na przygotowaniu i udekorowaniu pierników przez uczniów. Powstałe paczki ze świątecznymi słodkościami zostały przekazane  mieszkańcom Mikołowa, emerytowanym nauczycielom, a także do dwóch Domów Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej oraz do Zakładu Pielę gnacyjno - Opiekuńczego w Rudzie Śląskiej.

11. Włączono się w sprzedaż Świątecznych Kartek Dobroczynnych dla Szkół - SURSUM CORDA.

12. Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w akcję Paczuszka dla maluszka. Zebrane dary zostały przekazane do Śląskiego Hospicjum dla Dzieci „Świetlikowo” w Tychach.