• HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MOKREM

Szkoła w Mokrem istniała od momentu powstania kościoła parafialnego (XIV wiek).

Rolę nauczyciela pełnił organista. Najstarsze źródło istnieniu ``rektora`` w Mokrem pochodzi z 1684r.

Do roku 1765 szkoła w Mokrem, jak i na całym Śląsku, była szkołą parafialną, zarządzaną przez proboszcza.

Pierwszym nauczycielem zreformowanej świeckiej szkoły był Franciszek Guttmann (od roku 1768).

W XIX wieku szkoła mieściła się w prywatnym domu przy obecnej ul. 15 Grudnia.

W 1832 r. wybudowano szkołę 4-klasową, a w 1856r. gruntownie ją przebudowano.

W 1908r. podjęto decyzję o wybudowaniu szkoły 6-klasowej, którą oddano do użytku w roku 1912.

Stara szkoła została przekształcona na mieszkania dla nauczycieli i salki katechetyczne.

Pierwszym kierownikiem polskiej szkoły w 1922roku został Jan Grześkowiak.

Kolejno funkcje kierownika/dyrektora szkoły pełnili: Józef Oszywa, Raddatz, Wilhelm Seidel, Józef Benbenek, Anna Wala, Edmund Gruszka,
          Stanisław Golda, Jan Rupik, Maria Cebula, Teresa Kurzyca.

HISTORIA SZKOŁY - LATA POWOJENNE:

4.04.1945         – uroczyste otwarcie szkoły polskiej. Pierwszy rok szkolny po wojnie zakończył się 7.07.1945r.

1946/47            – zmiana ustroju szkolnego    - wprowadzono obowiązek szkolny do 15 roku życia.

16.06.1946        – zorganizowano święto szkoły.

1948-1949        – wprowadzono szkołę 7 – klasową

1959–1960        – utworzono w szkole Spółdzielnię Uczniowską.

1961                 – zainstalowano telefon i wykonano radiofonizację szkoły, przeprowadzono kapitalny remont szkoły.

1962                 – przystosowano strych na bibliotekę szkolną i sklepik dla Spółdzielni Uczniowskiej.

1962–1964       – wybudowano nowe ogrodzenie. Wprowadzono szkołę 8-letnią.

1968                 – wysunięto projekt rozbudowy szkoły, który nie został zrealizowany ze względu na brak środków.

1975                 – po włączeniu administracyjnym Mokrego do Mikołowa, szkoła otrzymała numer 7 wśród szkół
                                     mikołowskich

1978/79            – przeprowadzono generalny remont szkoły (wymiana okien, podłóg i dachu)

1979/80            – urządzono pracownię matematyczną i pracownię nauczania początkowego.

24.02.1984       – rozpoczęto rozbudowę szkoły. Inwestorem był Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego
                                     w       Mikołowie.

3.10.1987         – odbyło się uroczyste otwarcie nowej części szkoły: sali gimnastycznej, 6 sal lekcyjnych, świetlicy i szatni.