• Wydarzenia

    • Wydarzenia

      

     Rok szkolny 2021/

      

      

     Nasi wolontariusze w akcji:

     27 października uczniowie z kl. VIIIb ze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z koordynatorem udali się na cmentarz parafialny w celu posprzątania grobów nieznanych żołnierzy oraz powstańca śląskiego. Następnie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze.

          

     Wycieczka klas II oraz klasy IVb do Lesnego Parku Niespodzianek

     27 września klasa II a, II b oraz IV b wybrały się na wycieczkę całodniową do Ustronia – Parku Leśnych Niespodzianek. Uczniowie mogli z bardzo bliska obejrzeć loty ptaków drapieżnych, sów, karmić zwierzęta, odwiedzić Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej, a także przejść się ścieżką edukacyjną oraz aleją bajkową z ruchomymi ekspozycjami bajek. Był to dzień pełen wrażeń, który wszystkim zapadnie w pamięci.

       

       

      

      

     W terminie od 28 czerwca do 9 lipca pięć nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 7 brało udział w szkoleniach zorganizowanych w ramach projektu Erasmus + w  
     St. Julians na Malcie.

     Dwie osoby wzięły udział w kursie łączonym, tzn. kursie języka angielskiego, po którym tydzień został poświęcony na zajęcia „Empowerment in ICT Skills”. Kurs angielskiego pozwolił na odświeżenie umiejętności językowych, co umożliwiło bardziej efektywne uczestnictwo w kursie ICT. Podczas zajęć z zakresu ICT główny nacisk został położony na wykorzystanie narzędzi informatycznych do pracy z dziećmi, w tym tworzenie bloga, stron internetowych czy też edukacyjnych gier interaktywnych.

     Trzy osoby uczęszczały na zajęcia „The Playgroud Classroom”, których celem było przedstawienie ciekawych pomysłów na pracę z młodszymi uczniami. Nauczycielki skonfrontowały się z garścią gier i zabaw, pomysłów na prace projektowe oraz zastanawiały się jak umożliwić uczniom współpracę podczas procesów edukacyjnych. Podczas kursu poruszono również zagadnienia pracy w klasie o charakterze wielokulturowym, wzajemnej akceptacji i tolerancji.

      

     Udział w projekcie okazał się wspaniałym, niezwykle rozwijającym doświadczeniem, które umożliwi wzbogacenie warsztatu pracy i uatrakcyjni zajęcia w naszej szkole.

      ​​​​​​

      

     Rok szkolny 2020/2021

     WOLONTARIAT

     W 1985 roku Zgromadzenie Narodowe Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza.

     Naszym wolontariuszom chcemy podziękować za poświęcony czas i trud w codziennych działaniach na rzecz lepszego świata.

     Wolontariat to nie tylko satysfakcja z pomagania innym. To także niezwykłe przygody, nowe znajomości i przyjaźnie, a także cenne doświadczenie” czytamy na stronie Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku, na temat wolontariatu oraz wykonanej przez naszą wolontariuszkę prezentacji.

     https://www.youtube.com/watch?v=QQ6FCEpXBtA

     Prezentacja_Wolontariat.pptx

     Wizyta w Auschwitz - Birkenau

     Obóz Auschwitz - Birkenau stał się symbolem terroru, ludobójstwa i okrucieństwa. Corocznie klasy ósme z naszej szkoły wyjeżdżały do oświęcimskiego Muzeum, aby oddać hołd osobom tu więzionym i zamordowanym. Wizyta w obozie była również pewnym memento, że to "ludzie ludziom zgotowali ten los". W tym roku ze względów epidemiologicznych zwiedzanie Muzeum nie było możliwe. Nasza szkoła nie chcąc tracić tak cennych lekcji historii, zorganizowała wirtualne zwiedzanie obozu. Dziękujemy Pani Annie Foks za oprowadzenie nas po tym miejscu zagłady i zobrazowaniu tragedii, która odegrała się tutaj w czasie ostatniej wojny.

     (album fotograficzny)

     Zdalnie uczymy uczenia się

     W czasach edukacji zdalnej (i nie tylko) najważniejszą umiejętnością, w jaką powinniśmy wyposażyc naszych uczniów to zdolność uczenia się. Mając to na uwadze, nasza szkoła zorganizowała warsztaty tworzenia map myśli - szczególnego rodzaju notowania, który integruje obie półkule mózgowe.Składamy serdeczne podziekowania Pani Agnieszce Krawiec za pomoc w zorganizowaniu zajęć.

     (album fotograficzny)

     Jak można wykorzystać gry RPG w utrwalaniu treści lektury?

     Bardzo popularne gry fabularne RPG to zabawa rozgrywająca sie w wyobraźni. Gracze wcielają sie w bohaterów literackich i wspólnie przeżywają przygody w wyimaginowanym świecie. Klasa VII miała możliwość przenieść się do mrocznego świata Dziadów i zobaczyć jakie mogą być konsekwencje złego postepowania. Dziękujemy Pani Joannie Niewiadomskiej-Serafinko za pomoc w przygotowaniu zabawy.

     Nauka zdalna

      Niestety  -  mimo wrześniowej nadziei na codzienne spotkania w naszej "Siódemce" - znów przeszlismy na tryb nauki zdalnej. Zgodnie z dotychczasowymi informacjami - do 29 listopada. Zajęcia odbywają się zgodnie z planem na platformie Teams. Wszystkim naszym Uczniom, ich Rodzicom oraz Nauczycielom życzymy zdrowia i wytrwałości...

      

     Rok szkolny 2019/2020

      

     Wyjazd klas I-III na przedstawienie

     10 lutego uczniowie klas I-III udali się do mikołowskiego MDK na przedstawienie pt.: "Piotruś Pan".                                Ciekawe, barwne przedstwienie z bogatą oprawą muzyczną bardzo podobało się naszym milusińskim.

      

     Jasełka szkolne

     W piątek 20 grudnia w naszej szkole zapanował świateczny nastrój . Uczniowie pod kierunkiem mgr Małgorzaty Cieślar i mgr Ewy Ćmiel przygotowali przepiękne Jasełka, wprowadzając społeczność szkolną w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Podczas występu nasi uczniowie mieli mozliwość zaprezentować nie tylko swoje umiejętności aktorskie, ale i talenty muzyczne. Oprócz Jasełek i zajęć lekcyjnych w klasach odbyły się również spotkania opłatkowe.

      

      

     KONCERT UMUZYKALNIAJĄCY - PRZEZ KONTYNENTY. INSTRUMENTY PERKUSYJNE.

     9 grudnia w naszej szkole odbył się kolejny koncert umuzykalniający. Uczniowie mogli nie tylko poznać instrumenty perkusyjne i posłuchac ich brzmienia, ale także mieli okazję na nich zagrać.

     Mikołajki

     6 grudnia tradycyjnie już odwiedził naszych uczniów św. Mikołaj wraz ze wspomagającymi Go Anielicą, Diablicą i Elfem. Wszyscy uczniowie z radością przyjęli prezenty, a uczniowie klas młodszych z przęjeciem  śpiewali dla Mikołaja przygotowane wczesniej piosenki. Ubrani w mikołajowe czapeczki ochoczo wzięli udział w konkursowych zmaganiach - sklejając na czas jak najdłuższy łańcuch choinkowy. Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie św. Mikołaja ...:) 

      

     Andrzejki

     29 listopada uczniowie klas pierwszych i drugich mieli okazje doskonale sie bawić na imprezie andrzejkowej. Zaproszona pani animatorka wyczarowywała olbrzymie bańki mydlane, w których mozna było zamknąć  nie tylko Słodziaka, ale także pierwszaka lub drugoklasistę:)

      

     Wycieczka klas drugich do Wieliczki

     27 listopada uczniowie klas IIa i IIb wzięli udział w wycieczce do Wieliczki. Zwiedzali kopalnię soli zapoznając się z trudami pracy górników oraz ciekawymi informacjami na temat powstawania, znaczenia i wydobywania "białego skarbu". Następnie zwiedzali Zamek Żupny oraz brali udział w zajęciach warsztatowych "W kuchni z solą i bez". Mieli okazję podziwiać wystawę najpiękniejszych solniczek oraz ulepić własne z masy solnej. 

      

     Szkolne obchody Święta Niepodległości

     8 listopada uczniowie wzięli udział w uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości, przygotowanej pod kierunkiem mgr Magdaleny Hajduk przez uczniów klasy VI a. Podczas uroczystości przypomniane zostały najważniejsze wydarzenia z okresu walk o wolność. Uczniowie z klas V – VIII zaśpiewali najbardziej znane pieśni patriotyczne, a o godzinie 11.11 w ramach ogólnopolskiej akcji #SzkołaDoHymnu wszyscy zebrani odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Zdjęcia w albumie fotograficznym.

      

     ŚLUBOWANIE I PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

     14 października, z okazji Dnia Edukacji Narodowej zgodnie z coroczną tradycją naszej szkoły odbyła się uroczystość Ślubowania Pierwszoklasistów połączona z pasowaniem ich na uczniów. Najmłodsi członkowie naszej szkolnej społeczności przygotowali pod kierunkiem mgr Ilony Piwowarczyk i mgr Agnieszki Pławeckiej program artystyczny. Prezentując swoje umiejetności, pierwszoklasiści udowodnili, iż zasługują na miano uczniów SP7.

     Pani Dyrektor po wysłuchaniu recytacji, piosenek oraz uroczystego ślubowania pasowała  każde dziecko na ucznia, korzystając ze specjalnego ogromnego ołówka:) 

     Pierwszakom życzymy powodzenia, wielu sukcesów i samych miłych chwil spedzonych w szkole.

     Zdjęcia do obejrzenia w albumie fotograficznym.

      

     SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW

     Nasza szkoła przystąpiła po raz kolejny do akcji, której patronem jest sieć sklepów Biedronka - II edycja konkursu dla szkół podstawowych: Szkolne Przygody Gangu Słodziaków ma inspirować dzieci do codziennego czytania.

     Dzieci otrzymały już (lub otrzymają) tak jak w poprzedniej edycji dzienniczek na naklejki, które będą otrzymywały od wychowawcy za potwierdzone podpisem rodzica codzienne głośne samodzielne czytanie (klasy II i III) lub czytanie z rodzicami lub przez rodziców (klasa I).

     Jak dowodzą psychologowie, nowy nawyk wyrabia się w ciągu 21 dni, jeśli jest on stale praktykowany. Dlatego też na albumie znajduje się 21 miejsc na podpisy rodzica, a następnie na naklejki od nauczyciela, które uczeń powinien otrzymać w nagrodę za głośne czytanie z rodzicem. Wystarczy, że rodzic będzie czytał głośno dziecku przez minimum 10 minut - lub, jeśli pociecha umie czytać samodzielnie, wysłucha jej czytania.
     W nagrodę za zebrane 21 naklejek i wypełnienie całego dzienniczka postępów czytania, nauczyciel przekaże uczniowi Zakładkę do książki prawdziwego Przyjaciela Słodziaków, które zostały przesłane do szkół razem z dzienniczkami i naklejkami.

     Ponadto każda klasa w ramach konkursu ma wykonać wspólną pracę plastyczną z wykorzystaniem materiałów z recyklingu - Magiczne Drzewo Słodziaków. Każda wychowawczyni ze swoją klasą w indywidualny sposób ozdobi drzewo, a zdjęcia gotowych prac wyślemy na konkurs. Może uda nam się zdobyć jakieś nagrody... Drzewa będa stanowić scenografię do 
     Ogólnoszkolnego Dnia Głośnego Czytania, który zorganizujemy w najblizszej przyszłosci.
      

     WYCIECZKA KLAS IIIa, IIIb, IV

     23-go września klasy IIIa, IIIb oraz IV wybrały się wraz z opiekunami na wycieczkę do Olsztyna. W ramach wyjazdu uczniowie mieli możliwość poznania sztuki ludowej (m.in. obejrzenia ruchomej szopki), zwiedzenia ruin zamku, pobyć na Pustyni Siedleckiej oraz kupić pamiątki. Uczestnicy musieli wykazać się niezłą kondycją, a po zwiedzaniu ze smakiem zjedli pyszną pizzę. (Zdjęcia w albumie fotograficznym).

      

      

     UROCZYSTA INAUGURACJA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

     2 września o godzinie 8.00 zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2019/20 uroczystą Mszą św. w kościele św. Wawrzyńca w Mokrem. Następnie o godzinie 9.00 spotkaliśmy się w sali gimnastycznej.

     Pani Dyrektor powitała społeczność szkolną oraz przedstawiła organizację pracy szkoły w nowym roku szkolnym. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula.

     W związku z 80-tą rocznicą wybuchu II wojny światowej zebrani uczcili minutą ciszy pamięć poległych i bohaterską walkę z  hitlerowskim najeźdźcą.

     Powitaliśmy serdecznie pierwszoklasistów, którzy chętnie pozowali do pamiątkowego zdjęcia (patrz album fot.). Wychowawczynią klasy 1a została mgr Ilona Piwowarczyk, a klasy 1 b - mgr Izabela Kuśka.

     Zmiany wychowawców nastąpiły w klasach:

     3a - mgr Żaneta Nowak zastąpiła mgr Mariolę Baron;

     4 - wychowawstwo objęła mgr Małgorzata Cieślar;

     5b - mgr Katarzyna Górka - Grobosz zastapiła mgr Magdalenę Ćwioro;

     5c- mgr Łukasz Kalfas zastapił mgr Michalinę Wiewiórę.

      

      

     ROK SZKOLNY 2018/2019

     BAL PRZEBIERAŃCÓW

     5-go lutego uczniowie z klas I - III wzięli udział w balu przebierańców. Każdy zaprezentował swój oryginalny strój, wziął udział w zabawach oraz tańczył w rytmie największych przebojów. Na uczniów czekał też słodki poczęstunek. (patrz album fot.)

      

     DNI PATRONA SZKOŁY

     W dniach 8 - 11.01. z okazji rocznicy urodzin Kornela Makuszyńskiego (8.01.), obchodzone były w szkole Dni Patrona. Uczniowie wspólne odśpiewali hymn szkoły, napisali listy oraz wykonali prace plastyczne na temat naszej szkoły, które zostaną wysłane do zaprzyjaźnionych szkół w Polsce im. K. Makuszyńskiego. Na zakończenie obchodów przebrali się "na wesoło" odwołując się do słów hymnu, żeby znaleźć w swoim życiu miejsce na uśmiech i radość.


     JASEŁKA

     21 grudnia uczniowie starszych przygotowali Jasełka. W tym dniu we wszystkich klasach odbyły się również wigilie klasowe. Zgodnie z tradycją uczniowie zasiedli przy "wigilijnych stołach", dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i cieszyli się drobnymi prezentami. (patrz album fot.)


     MIKOŁAJKI

     W dniu 6 grudnia uczniowie klas I - III mieli możliwość  spotkania się ze św. Mikołajem, dla którego przygotowali piosenki, wiersze i prace plastyczne. Starsi uczniowie z poszczególnych klas wybrali się do kina. Wszyscy uczniowie otrzymali wielkie paczki ze słodyczami. (patrz album fot.)


     IV POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI W JĘZYKU ANGIELSKIM
     29-go listopada na scenie Mokierskiej Sołtysówki gościł Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji w Języku Angielskim, zorganizowany przez naszą szkołę. Uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo wysoki poziom pod względem aktorskim i językowym. Nasze reprezentantki - Zosia Kwarciak z klasy IVb oraz Natalka Kukier z klasy VII - zajęły 3-cie miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Wszyscy uczestnicy wrócili do domów z nagrodami, które zasponsorowali pani sołtys Ewa Chmielorz oraz wydawnictwa Oxford, Pearson i Macmillan.  Drukarnia Tolek przygotowała dyplomy. Zwycięzcy znaleźli w torbach z nagrodami również płyty ufundowane przez Beltaine i Carrantuohill, topowe polskie zespoły reprezentujące gatunek world music. Nie zawiedli też znajomi z Wielkiej Brytanii - Pan Hugh Gathorne-Hardy obdarował młodych artystów tomikami znakomitej angielskiej poezji, zaś Pani Wendy Dunkerley przesłała T-shirty dla zwycięzców.  W czasie przerwy dzieci zrelaksowały się tańcząc razem belgijkę pod kierunkiem instruktora.Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za wsparcie i okazaną życzliwość!


     ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     9 listopada odbyła się w szkole uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości. Wystąpili uczniowie z klasy IV a, V b oraz VI. Przypomnieli o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski, które doprowadziły do odzyskania Niepodległości. Uczniowie klas IV - VIII zaśpiewali najbardziej znane pieśni patriotyczne, a wszyscy obecni na uroczystości dokładnie o godzinie 11.11 odśpiewali 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". (patrz album fot.)

     100 TYSIĘCY DRZEW NA 100 – LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI.

      

                 12 października 2018 r. uczniowie klas ósmych SP 7  w ramach akcji „100 tysięcy drzew na 100 – lecie Niepodległości Polski”  posadzili sadzonkę „Dębu Niepodległości”. W ten szczególny sposób uczcili  100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a przy okazji zwrócili uwagę na potrzebę stałej troski o środowisko naturalne.

                  Jest to jedna z form współczesnego patriotyzmu zainicjowana przez  NFOŚiGW oraz WFOŚiGW. 

     (patrz album fot.)


     ŚLUBOWANIE I PASOWANIE NA UCZNIA

     Dnia 12 października w naszej szkole odbyło się  pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Mikołowie- Mokrem.  Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ślubowanie, po którym każdy uczeń był osobiście pasowany na ucznia przez Panią Dyrektor "zaczarowanym ołówkiem". (patrz album fot.)


     NIEMIECKI JEST SUPER!
      
     Uczniowie klasy 5 uczący się niemieckiego jako języka mniejszości uczestniczyli w  interesujących zajęciach prowadzonych przez Panią Iwonę Brugułę Hanysek, doradcę ds. dwujęzyczności w województwie śląskim. Była to nie tylko bardzo dobra okazja do nauki przez zabawę, ale też możliwość zaprezentowania zdobytej dotychczas wiedzy i umiejętności komunikowania się w języku niemieckim. (patrz album fot.)

     JUŻ W SZKOLE

     3-go września rozpoczął się nowy rok szkolny – 2018/2019. W tym dniu uczniowie i nauczyciele przywitali pierwszoklasistów, którzy z uśmiechem po raz pierwszy przekroczyli progi szkoły. Ich wychowawczyniami zostały p. mgr Aleksandra Podolec (1a) i p. mgr Bożena Baranowicz (1 b).

     Z tej okazji uczniowie klasy 2a i 2b przygotowali program artystyczny. Wszyscy życzyli uczniom sukcesów w nauce. (patrz album fot.)