Nawigacja

Bezpieczny Internet

Dla rodziców

 

Przekazujemy opracowaną przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii broszurę „Dzieci w wirtualnej sieci" 

 

broszura_dzieci-w-wirtualnej-sieci_2021.pdf

 

 

 

 

Tydzień Bezpiecznego Internetu

09.02.2021

 

Dzisiaj przypada ogólnoświatowe święto, które obchodzone jest w ponad 160 państwach: Dzień Bezpiecznego Internetu.

Zadbajmy o to, by nasze dzieci były bezpieczne w wirtualnym świecie szczególnie teraz, gdy młodzi ludzie tak wiele czasu spędzają przed komputerem.

Kilka dni temu ogłoszony został konkurs dla wszystkich uczniów klas 1-8. Zachęcamy do udziału. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej szkoły oraz facebooku. Wszystkich rodziców w ciągu trwania Tygodnia Bezpiecznego Internetu zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami, które przypomną jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci.

 

09.02.2021 –(wtorek)

https://youtu.be/de_FDmsBhHw

10.02.2021 – (środa)

https://youtu.be/x1jQ-A_0dVE

 

11.02.2021 – (czwartek)

https://youtu.be/PHH6s9Bsz7M

12.02.2021 – (piątek)

https://youtu.be/L9vVua0no80

 

 

             

10 porad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu
 

1. Odkrywaj Internet razem z dzieckiem. Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Internetem.
 

2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie.
 

3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci.
 

4. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych. Dostęp do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania prywatnych danych. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców.
 

5. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci. Wiele dzieci używa Internetu w celu rozwinięcia swoich zainteresowań i rozszerzenia wiedzy potrzebnej w szkole. Mali internauci powinni być jednak świadomi, że nie wszystkie znalezione w Sieci informacje są wiarygodne.
 

6. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą, boją się do tego przyznać. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach.
 

7. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści. Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za niewłaściwe czy nielegalne treści w Internecie. Nasze działania w tym względzie pomogą likwidować np. zjawisko pornografii dziecięcej szerzące się przy użyciu stron internetowych, chatów, e-maila itp.
 

8. Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ – Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie. Przypominaj dziecku o zasadach dobrego wychowania. W Internecie obowiązują pewne reguły: powinno się być miłym, używać odpowiedniego słownictwa itp.
 

9. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyglądnij się jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci.
 

10. Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez Sieć bogactwa.
 

       

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Kornela Makuszyńskiego
    43-190 Mikołów
    ul. Zamkowa 1
  • 32/2261220

Galeria zdjęć