W ramach modułu „ZDROWE ODŻYWIANIE” zrealizowano:
- przeprowadzono zmiany w zakresie asortymentu towarów w sklepiku szkolnym.
- kuchnia szkolna wraz ze świetlicą prowadzi sprzedaż świeżego pieczywa w postaci drożdżówek i bułek.
- w znacznym stopniu zwiększono ilość owoców i warzyw oraz produktów mlecznych podczas obiadów.
- zorganizowano spotkanie (prelekcję) dla rodziców i pracowników szkoły z panią dietetyk Ireną Wyduch na temat „Jak prawidłowo się odżywiać”.
- uczniowie klas I-III przygotowywali na zajęciach sałatki warzywno-owocowe oraz zielone kanapki.
- przeprowadzono konkurs plastyczny „Jedz zdrowo, żyj zdrowo” dla uczniów klas I-VI.
- przeprowadzono w kl.I-VI szereg lekcji poświęconych zdrowemu odżywianiu. Zajęcia te prowadzili wychowawcy, pedagog szkolny , nauczyciele przyrody oraz techniki
- przeprowadzono w listopadzie 2006r. malowanie świetlicy szkolnej oraz zmieniono jej wystrój
- przeprowadzono remont kuchni
- zakupiono lodówkę do sklepiku szkolnego
- uczniowie mają możliwość korzystania z jadalni szkolnej w czasie przerwy śniadaniowej, gdzie mogą także zakupić ciepłą herbatę.
- w listopadzie 2007r. zostało złożone zamówienie na bezpłatne mleko dla uczniów w ramach akcji „Pij mleko”
W ramach modułu ”HIGIENA OSOBISTA I HIGIENA OTOCZENIA” zrealizowano:
- w każdej klasie od I-VI od wielu lat są kąciki czystości,
- wychowawcy klas I - VI oraz nauczyciele wychowania fizycznego zwracają szczególną uwagę na higienę ciała oraz dbałość o czysty strój gimnastyczny.
- higienistka szkolna przeprowadziła w klasach I-VI fluoryzację zębów oraz przeprowadziła także w klasie II program „Śnieżnobiały uśmiech” i
pogadanki w kl.I i II „Zdrowy uśmiech”
- na zajęciach kółka informatycznego uczniowie klas I-VI korzystali z gier
komputerowych ( z internetu) poświęconych higienie ciała i otoczenia;
- na tablicy informacyjnej ( na korytarzu szkolnym), eksponowane były
informacje na temat higieny jamy ustnej i ciała;
- przeprowadzono lekcje poświęcone higienie osobistej i higienie otoczenia
- dbałość o czystość i estetykę klas i innych pomieszczeń szkoły jest w naszej szkole na wysokim poziomie.
- w lipcu i sierpniu 2007roku przeprowadzono w klasach (nr 10,12,13) oraz szatniach szkolnych remonty (pomalowano ściany i wymieniono wykładziny podłogowe). Wymieniono także posadzkę w wiatrołapie drzwi wejściowych oraz wykładzinę na górnym korytarzu szkoły.
- w miesiącach marcu i kwietniu 2007r. rozpoczęto zadrzewianie i zakrzewianie terenu wokół szkoły, zgodnie z opracowanym i przyjętym wcześniej planem.
- w listopadzie 2006r. przystosowano miejsce przed szkołą do bezpiecznego parkowania rowerów
- z przeglądów SIP wynika, iż szkoła oraz jej otocznie nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia i życia uczniów oraz pracowników szkoły. Świadczy także o tym niska wypadkowość.
W ramach modułu ”PROMOCJA ZDROWIA POPRZEZ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ” zrealizowano:
- od grudnia 2006r. w szkole organizowane były przez nauczyciela wychowania fizycznego sobotnie wyjazdy na basen do Czerwionki, dla uczniów kl.I-VI. Obecnie nasi uczniowie korzystają z nowego basenu w Mikołowie (od kwietnia 2008r.);
- w ramach kółka przyrodniczo-turystycznego organizowała rajdy rowerowe i piesze.
- 1 czerwca to tradycyjnie w naszej szkole „Dzień Sportu”. Od wielu lat uczniowie spędzają go aktywnie poprzez udział w zawodach, zabawach i konkursach sportowych.
- 26 kwietnia 2007r. w klasie I zostały przeprowadzone popołudniowe zajęcia integracyjne dla dzieci i rodziców „Klasa promująca zdrowie”.
- w szkole odbywały się dodatkowe zajęcia sportowe finansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mikołowie. Zajęcia te odbywały się w środy i soboty, uczestniczyli w nich uczniowie kl.III -VI.
- z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mikołowie został zakupiony do szkoły sprzęt sportowy na sumę 3.000zł.
- od wielu lat prowadzone są w naszej szkole zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, w których uczestniczą uczniowie kl.I - III.
- w szkole organizowane są także zajęcia SKS-u dla uczniów kl.IV-VI.
- szkoła stwarza możliwość korzystania z sali gimnastycznej w godzinach popołudniowych dla rodziców i pracowników szkoły.
- przeprowadzono w klasach I -VI szereg zajęć poświęconych powyższym zagadnieniom,
W ramach modułu ”BEZPIECZEŃSTWO W CODZIENNYM ŻYCIU” zrealizowano:
- w dniu 07.02.2007r. dwie nauczycielki nauczania zintegrowanego
mgr Mariola Baron oraz mgr Aleksandra Podolec wzięły udział w szkoleniu „Ratujemy i uczymy ratować” (RUR) zorganizowanym przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas intensywnych zajęć nauczycielki uczyły się udzielania pierwszej pomocy, aby następnie przekazać swoją wiedzę i umiejętności uczniom - szczególnie w klasach I-III, bo to do nich adresowany był ten program.
- w dniu 25.10.2007r. przeprowadzono szkolenie Rady Pedagogicznej oraz chętnych pracowników obsługi i administracji w zakresie „Pierwszej pomocy przedmedycznej”.
- od wielu lat w szkole odbywa się we wrześniu spotkanie uczniów klas młodszych z policjantem. Takie spotkanie odbyło się w dniu 03.10.2007r.
- „Bezpieczna szkoła z PZU” to następna inicjatywa podjęta przez szkołę, mająca na celu podnoszenie bezpieczeństwa uczniów. Do programu przystąpiliśmy w marcu 2007r.W ramach programu uczniowie kl. I, II i IV oraz nauczyciele otrzymali bezpłatne materiały do wychowania komunikacyjnego.
- na bieżąco prowadzone są z uczniami pogadanki na temat bezpieczeństwa, szczególnie przed wycieczkami, feriami i wakacjami co zostaje odnotowane w dziennikach lekcyjnych;
- w celu podwyższenia bezpieczeństwa główne wejście do szkoły monitorowane jest przez panią woźną, która prowadzi także rejestr osób wchodzących do szkoły, zaś wejście tylne zabezpieczone zostało zamkiem na szyfr i korzystają z niego tylko pracownicy szkoły;
- szkoła współpracuje także z OSP w Mikołowie-Mokrem. Współpraca polega na organizowaniu na terenie szkoły próbnych ewakuacji oraz wizytach uczniów w OSP.
- we wrześniu 2007r. wykonano plany ewakuacyjne (schematy), które umieszczono w prawie wszystkich pomieszczeniach szkoły;
- przeprowadzono w klasach I-VI szereg zajęć poświęconych bezpieczeństwu w codziennym życiu,
W ramach modułu „PROMOCJA ZDROWIA” zrealizowano:
- przeprowadzono w klasach I-VI szereg zajęć mających na celu promocję zdrowia,
- w dniach 8-15 listopada 2007r. przeprowadzono konkurs na logo i hasło Szkoły Promującej Zdrowie.
- w dniu 25.05.2007r. zorganizowano dla uczniów kl.I-IV przedstawienie o charakterze profilaktycznym pt. ”Serduszko coś szepnę ci na uszko”
- edukacja ekologiczna i współpraca ze Śląskim Ogrodem Botanicznym to szereg działań, których głównym celem jest promowanie czystego i ekologicznego środowiska oraz ochrona różnorodności biologicznej
- w dniu 26.09.2007r.zorganizowano w naszej szkole „Dzień Warzyw i Owoców”.
- Dzień Promocji zdrowia’ zorganizowaliśmy w dniu 27.10.2007r. Z założenia wszystkie zajęcia tego dnia miały na celu propagowanie zdrowego stylu życia w różnych formach.
- - pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mikołowie przeprowadzili na terenie szkoły badania przesiewowe „Słyszę” i „Widzę” zaś badanie „Mówię” zostało przeprowadzone u uczniów kl.I-III w maju 2006r.,
- w dniu 19.04.2007r.odbył się koncert ekologiczny „Jeden mamy świat”, podczas którego piosenki o treściach ekologicznych śpiewał pan Piotr Cybułka.
W ramach modułu „ZDROWIE PSYCHICZNE” zrealizowano:
- w dniu 24.09.2007r. przeprowadzono dla rodziców uczniów klasy IV warsztat „Moje dziecko jest w IV klasie”.
- odbyło się w ramach pedagogizacji rodziców spotkanie z panią psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mikołowie w dniu 31.01.2007r.,
która wygłosiła wykład nt. ”Jak pomóc dziecku w nauce?’
- podczas różnorakich zajęć, w różnych sytuacjach oraz przez różne osoby staraliśmy się zapoznawać i uczyć uczniów przestrzegania regulaminów zachowania, klasowych kontraktów
- przeprowadzono lekcje poświęcone zdrowiu psychicznemu
- dbając o zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników szkoły, o dobry klimat w pracy zorganizowano wycieczki oraz spotkania pracowników
- nauczyciele szkoły prowadzili na bieżąco zajęcia relaksacyjne, muzykoterapię oraz zajęcia z pedagogiki zabawy mające na celu ograniczenie stresu, utrzymanie dobrego samopoczucia psychicznego uczniów
- uczniowie, rodzice i nauczyciele objęci są stałą opieką pedagogiczną, na bieżąco mogli się konsultować z pedagogiem szkolnym, który w razie potrzeby prowadził zajęcia o charakterze psychoedukacyjnym oraz indywidualną czy grupową terapię pedagogiczną.
W ramach modułu „ŻYCIE BEZ NAŁOGU” zrealizowano:
- przeprowadzono w klasie VI program profilaktyczny „II Elementarz czyli Program Siedmiu Kroków”. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z podstawowymi informacjami na temat: nikotynizmu, alkoholizmu, narkomanii oraz lekomanii.
- przeprowadzono w klasach I-VI zajęcia dotyczące problematyki uzależnień oraz „sztuki odmawiania”,
- na tablicy informacyjnej, na korytarzu na bieżąco były przygotowywane informacje na temat szkodliwości palenia papierosów, zażywania narkotyków czy picia alkoholu. Informacje te, były w postaci plakatów, plansz edukacyjnych czy gazetek.
- na korytarzu szkolnym umieszczono tablicę informacyjną na temat:” Gdzie szukać pomocy”.
- szkoła współpracowała i nadal współpracuje z różnymi instytucjami niosącymi pomoc osobom i rodzinom dotkniętym różnego rodzaju uzależnieniom.
- „Szkoła Promująca Zdrowie” to także szkoła w której jej pracownicy swoją postawą starają się dawać przykład uczniom. Dlatego też nikt z grona pedagogicznego nie pali papierosów, wszyscy starają się prowadzić zdrowy tryb życia i takie zasady wpajać też swoim wychowankom. Nie tylko słowo ale własny przykład jest najwłaściwszym sposobem wychowania i przekazywania wiedzy.